Londyn – najważniejsze informacje

widoki LondynuLondyn to największe miasto Unii Europejskiej i jedna z największych aglomeracji miejskich na świecie. Usytuowany jest nad Tamizą, w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii i już od XIII wieku pełni rolę faktycznej stolicy całego narodu angielskiego.

W centrum Londynu swoje siedziby mają największe na świecie banki i firmy, w których dokonuje się 30% obrotu walutami i 40% światowego obrotu Euroobligacjami. Ogromną chlubę Londynu stanowią cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to: Królewskie Ogrody Botaniczne i obszar obejmujący Pałac Westminster, Westminster Abbey, Kościół Świętej Małgorzaty, the Tower of London oraz obserwatorium astronomiczne w Greenwich. Wszystko to sprawia, że do Londynu co roku tłumnie przybywają rzesze turystów (nawet 30 mln), a także osób poszukujących tutaj zatrudnienia.

Sama nazwa Londyn oznacza nie tylko miasto, ale także region administracyjny, inaczej Greater London, czyli Wielki Londyn, który zarządzany jest przez autonomiczne władze, oraz Aglomerację Londyńską, nieco większą od regionu administracyjnego. Sercem miasta jest z kolei dzielnica City od London, usytuowana na obszarze historycznego hrabstwa Middlesex oraz fragmentów hrabstw Kent, Surrey, Essex oraz Hertfordshire.

Demografia Londynu

Aglomeracja miejska Londynu razem ze strefą podmiejską skupia prawie 1/5(!) ludności całej Wielkiej Brytanii – czyli około 12,3 miliona ludzi.

Londyn jest też najbardziej zróżnicowanym etnicznie miastem Wielkiej Brytanii. Ludzie biali to około 66% ludności. Dokładny podział na grupy etniczne przedstawiony został poniżej:

 • Biali – ok. 66,06%,
 • Czarni Karaibowie – ok. 4,71%,
 • Czarni Afrykanie – ok. 6,38%,
 • Czarni pozostali – ok. 2,73%,
 • Hindusi – ok. 6,66%,
 • Pakistańczycy – ok. 2,40%,
 • Banglijczyjcy – ok. 2,36%,
 • Chińczycy – ok. 1,44%,
 • Pozostali Azjaci – ok. 3,30%,
 • Pozostali – ok. 3,96%.

Jeżeli chodzi o grupy religijne, na pierwszym planie znajdują się w Londynie chrześcijanie, następnie wyznawcy islamu, hinduizmu, judaizmu oraz sikhizmu, a także buddyzmu. Warto też wiedzieć, że swoją siedzibę w tym mieście w pałacu Lambeth ma arcybiskup Canterbury – duchowny zwierzchnik kościoła anglikańskiego, zaś w Domu biskupim w Westminster zwierzchnik kościoła rzymskokatolickiego w Anglii i Walii – arcybiskup Westminsteru.Także w Londynie znajduje się największy w Europie meczet – Baitul Futuh, druga co do wielkości w Europie świątynia hinduistyczna BAPS Shri Swaminarayan Mandir czy świątynia sikhijska Gurdwara Sri Guru Singh Sabha.

Podział administracyjny Londynu

Ogólnie rzecz ujmując, Londyn dzieli się na cztery części – południową, północną, wschodnią oraz zachodnią. Północna część jest zdecydowanie bogatsza i ma lepiej rozwiniętą sieć komunikacyjną, z metrem na czele, natomiast południe to część biedniejsza, gdzie przeważają pociągi. Wschód Londynu natomiast od wieków był częścią robotniczą, w związku z tym biedniejszą, a zachód zamożniejszą.

Największą jednostką administracyjną Londynu jest wspomniany już wcześniej Wielki Londyn, składający się z 32 gmin oraz autonomicznego City, czyli centrum Londynu.

Warto zaznaczyć, że City of London i 12 przylegających do niego gmin tworzą Londyn Wewnętrzny, pozostałe zaś gminy to Londyn zewnętrzny. Poszczególne gminy Londynu wymienione zostały poniżej:

 1. City of London
 2. City of Westminster
 3. Kensington and Chelsea
 4. Hammersmith and Fulham
 5. Wandsworth
 6. Lambeth
 7. Southwark
 8. Tower Hamlets
 9. Hackney
 10. Islington
 11. Camden
 12. Brent
 13. Ealing
 14. Hounslow
 15. Richmond upon Thames
 16. Kingston upon Thames
 17. Merton
 18. Sutton
 19. Croydon
 20. Bromley
 21. Lewisham
 22. Greenwich
 23. Bexley
 24. Havering
 25. Barking and Dagenham
 26. Redbridge
 27. Newham
 28. Waltham Forest
 29. Haringey
 30. Enfield
 31. Barnet
 32. Harrow
 33. Hillingdon

 gminy londynu

Tagi: , , , ,

Kraj: Londyn

Comments are closed.