Tokio

Miasto położone nad Oceanem Spokojnym na wyspie Honsiu. Tokio jest stolicą Japonii, a liczba ludności miasta to około 13 mln. mieszkańców. Miasto stanowi kulturalne, naukowe i gospodarcze serce kraju, ponadto ulokowana jest tutaj siedziba słynna giełda tokijska.

Pod koniec XII wieku była to nieduża osada rybacka o nazwie Edo. Prawie sto lat trwały walki o zjednoczenie kraju. Częściowo udało się to Toyotomi Hideyoshi, a po jego śmierci kolejny władca – Tokugawa całkowicie zjednoczył Japonię. W 1603 Tokugawa został szogunem.
Edo było siedzibą władcy, zatem nakazał on wzniesienie tam potężnego zamku, wokół którego samurajowie i magnaci budowali swe siedziby.
Na osuszonych terenach położonych na wschód od zamku osiedlała się ludność uboższa m.in. kupcy i rzemieślnicy. Już na początku XVIII wieku liczba ludności wynosiła około 1,4 mln mieszkańców, dzięki czemu Edo stało się wówczas najludniejszym miastem świata.
W 1867 roku nazwę Edo zmieniono na Tokio, które rok później zostało stolicą Japonii.
Od tamtej pory gospodarka miasta rozkwitała.
W 1923 roku podczas trzęsienia ziemi miasto zostało doszczętnie zniszczone, ale dzięki mieszkańcom odbudowane do 193o roku. Amerykańskie bombardowania podczas II wojny światowej  po raz kolejny obróciły miasto w gruzy. W wyniku dynamicznego rozwoju przemysłu miasta, w Tokio zaczęto umieszczać siedziby potężnych firm.

Tokio jest miastem bardzo dobrze rozwiniętym, ponadto tutejszy przemysł stale się rozwija i znakomicie prosperuje. Do najważniejszych gałęzi tego sektora należy przemysł elektrotechniczny, maszynowy, spożywczy, chemiczny, precyzyjny, środków transportu, hutniczy, poligraficzny, optyczny, papierniczy, drzewny, włókienniczy, odzieżowy. Ponadto miasto  posiadaj największy w Japonii węzeł kolejowy i drogowy oraz port lotniczy i morski. W Tokio ulokowanych jest ponad 100 instytutów naukowo-badawczych.

Do najważniejszych zabytków należą m.in.:

  • fragmenty zamku,
  • wrota świątyni Zōjōji
  • świątynie: Gokokuji, Tōshōgu, Hommonji.
  • świątynie Meiji i Yasukuni
  • gmachy Muzeum Narodowego i parlamentu
  • pałac Akasaka
  • dworzec centralny.

Tagi: , , ,

Kraj: Japonia

Dodaj komentarz